Haber

Bosnalı lider Beciroviç: “Bosna-Hersek durdurulamaz bir şekilde NATO’ya doğru ilerliyor”

Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığının Boşnak üyesi Denis Beciroviç, ülkesinin “durdurulamaz” bir biçimde NATO’ya doğru ilerlediğini söyledi.

Brüksel’de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşmeye gelen Beciroviç, görüşmenin ardından ülkesinin NATO üyelik sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Konseyi’nin Boşnak üyesi seçilmesinin ardından ilk yurt dışı ziyaretini Brüksel’e yaptığını kaydeden Beciroviç, bu ziyaretin stratejik ve sembolik önemi olduğunu vurguladı.

Beciroviç, ülkesinin NATO üyeliğine giden yolu değerlendirerek, “Bosna Hersek’in bir an önce NATO ve Avrupa Birliği’ne katılması için elimden gelen her şeyi yapacağım. Stratejik hedeflerimiz bunlar. NATO Genel Sekreteri Jens ile görüşmemizin ardından” dedi. Stoltenberg bugün halka olumlu ve yüreklendirici haberlerim var, Bosna ve Hersek yalnız değil ve durdurulamaz bir şekilde NATO’ya doğru ilerliyor. Bugün NATO Genel Sekreterine Bosna ve Hersek’i NATO üyesi yapmak için elimden gelen her şeyi yapacağımı söylüyorum. Bir an önce söyledim.” ifadelerini kullandı.

Sırp lider Dodik’ten Beciroviç’e tepki

Bosna-Hersek’in iki yanından biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin (SC) Cumhurbaşkanı Milorad Dodik, Srna haber ajansına yaptığı açıklamada Beciroviç’in NATO açıklamalarına tepki gösterdi.

Dodik, “NATO liderlerinin, Başkanlık Konseyi’nin görüşleri hakkında sadece bir üyenin konuşamayacağı ve bu konuda bir anlaşma olmadıkça Bosna-Hersek’i temsil edemeyeceği gerçeğini göz ardı ederek, toplantının bu formatına karar vermiş olmaları endişe vericidir.” . dedi.

Dodik, “Bosna Hersek’in NATO’ya katılmadığını ve bunun SC’nin bilinen bir duruşu olduğunu” vurgulayarak, “Beciroviç’in anlattıklarının hiçbiri Başkanlık Konseyi’nden geçmedi, geçemez. Tüm ‘iyi haberler’ Beciroviç Brüksel’den gönderilen mesaj basitçe “Onun gibi siyasi amaçları olanlar için sorun değil. İçinde RS olduğu sürece bu Bosna Hersek için iyi bir haber değil.” dedi.???????

haberaralik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu